Věděli jste, že…? Aneb jak nahrdelník potopil Marii Antoinettu

05.05.2025

Luxusní diamantový náhrdelník, falešné vzkazy a podvod století. Skandál, který zničil pověst francouzské královny, přispěl k revoluci a přitom si šperk nikdy ani nenasadila.

Skandál náhrdelníku patří k nejznámějším aférám předrevoluční Francie a významně poškodil reputaci královny Marie Antoinetty, přestože se ho osobně neúčastnila. Odehrál se v letech 1784–1785 a jeho důsledky otřásly důvěrou veřejnosti ve francouzskou monarchii, kterou již tehdy provázela rostoucí nespokojenost lidu. 

Příběh začíná u dvou pařížských klenotníků, Boehmera a Bassengeho, kteří vytvořili mimořádně luxusní diamantový náhrdelník. Tento skvost, původně zamýšlený jako dar pro milenku Ludvíka XV. madame du Barry, zůstal po králově smrti neprodaný. Klenotníci doufali, že ho koupí nová královna, Marie Antoinetta, známá svou zálibou v módě a luxusu. Ta však nákup odmítla – náhrdelník považovala za příliš drahý a nevhodný v době ekonomických problémů státu. 

V tomto okamžiku vstupuje do děje podvodnice Jeanne de la Motte, urozená, ale zchudlá šlechtična, která se chtěla obohatit. Využila touhy ambiciózního kardinála de Rohana po královnině přízni a přesvědčila ho, že je důvěrnou přítelkyní Marie Antoinetty. Pomocí falešných dopisů a zinscenovaného nočního setkání v zahradách Versailles – kde prostitutka převlečená za královnu zahrála schůzku – Jeanne utvrdila kardinála v tom, že je královniným oblíbencem. 

Podvedený Rohan se stal prostředníkem při "tajné koupi" náhrdelníku ve jménu Marie Antoinetty. Šperk byl předán Jeanne de la Motte, která ho nechala rozebrat a rozprodala diamanty v zahraničí. Když klenotníci začali požadovat platbu od královny, vyšlo najevo, že o žádném náhrdelníku neví. 

Skandál byl zveřejněn a řešen u královského soudu. Kardinál byl sice zproštěn viny, ale veřejnost byla šokována – mnozí nevěřili královně a podezírali ji z intrik. Jeanne byla odsouzena k bičování a vypalování cejchu, ale později z vězení utekla. Marie Antoinetta, přestože nevinná, ztratila další část už tak křehké podpory lidu. 

Aféra s náhrdelníkem se stala symbolem morálního úpadku monarchie. V očích veřejnosti se Marie Antoinetta proměnila v neodpovědnou a marnotratnou panovnici, přezdívanou "Rakouská mrcha". Tento skandál, byť zdánlivě osobní a soukromý, měl obrovský politický dopad – posílil protikrálovské nálady a přispěl k revoluční atmosféře, která vyvrcholila v roce 1789 vypuknutím Velké francouzské revoluce.