Voda živá

27.03.2021

Tento článek bych ráda věnovala veškeré vodě na naší planetě, včetně té, kterou máme v našich tělech.

Poslední dobou je téma vody velmi probírané. Lidé se začínají o vodu zajímat čím dál tím víc, někteří se bojí, že pro budoucí generace bude vody nedostatek, jiní se zajímají o kvalitu vody, o její nezávadnost a o to, jak ji správně čistit, aby neznehodnotili důležité minerální látky, které obsahuje.

Krátce po tom, co se narodila naše Amálka, jsem začala kvalitu vody řešit. Když bylo Amy šest měsíců, musela jsem přestat kojit ze zdravotních důvodů. Přešla jsem tedy na umělé mléko a s tím přišla otázka, zda je voda, kterou používám pro jeho přípravu, nezávadná. Samozřejmě později přišlo na přetřes samotné umělé mléko, ale o tom třeba někdy jindy.

Z různých článků a od známých výživových poradců jsem se dozvěděla, že vody v plastových lahvích nejsou vhodné, protože plast do vody může vypouštět zdraví škodlivé látky. Voda z kohoutku je plná chlóru a dalších jiných nebezpečných látek, jako jsou pesticidy, antibiotika nebo hormony.

Po tomto prozření jsem se začala pídit po možnostech, jak získat kvalitní čistou vodu. Možnosti začaly a skončily u nějakého dobrého filtru. Na trhu je v dnešní době nespočet možností, a tak jsem začala vybírat. Bohužel jsem nakonec zjistila, že ty opravdu kvalitní, u kterých inzerovali, že se zbaví veškerých chemických i bakteriálních znečištění, byly nad mé finanční možnosti.

Když jsem po nějaké době stále nenacházela řešení, které by mě uspokojilo, nechala jsem toto téma nějakou dobu ležet stranou. Až donedávna, kdy mi řešení na můj problém spadlo samo z nebe.

Na podzim loňského roku jsme se s rodinou přestěhovaly z Prahy na venkov. Žijeme v malé vesničce nedaleko Železných hor a nemáme tu žádný obchod ani služby. Žije tu necelých 500 obyvatel a z každé strany nás obklopuje krásná příroda. Díky pobytu tady se nějak snáze vracím ke své přirozené podstatě. Více si všímám cyklů v přírodě a užívám jejich darů. Kromě jiného jsem objevila, že je v našem okolí hodně studánek, a některé disponují pitnou vodou. Nejprve jsem si je prostudovala na stránkách https://www.estudanky.eu/vyber, a potom, co jsem si vybrala jednu konkrétní, jsem začala shánět informace podrobněji. Dozvěděla jsem se na stránkách místního úřadu vesnice, kde se můj tip nachází, že vodu nechávají každoročně testovat a výsledky testů jsou zveřejněny.

Objevila jsem zdroj vody, který neobsahuje chemické látky a není ošetřován chlórem. Díky tomu, že voda není nijak čištěna, si udrží i všechny důležité minerální prvky. Když jsem vodu prvně ochutnala, bylo to něco neuvěřitelného. Byla jemně nasládlá a nic mi v puse nedrhlo, v porovnání s vodou z kohoutku.

Od té doby jezdíme každý týden pro vodu, kterou uchovávám ve sklepě ve skleněných demižonech. Moje velké díky patří vesnici, která je na svoji studánku pyšná a hezky se o ní stará, Vesmíru, že mi opět ukázal řešení, a samozřejmě vodě, která si i přes veškeré lidské zásahy nakonec dokáže najít cestičku.

Tento článek je i zamyšlením nad tím, jak se k vodě (a celkově k přírodě) chováme. Že náš konzumní život má za následek znečištění krajiny a prostředí, ve kterém žijeme. Že naše touha mít neustále nové věci, které, sáhněme si do svědomí, ne vždycky tak nutně opravdu potřebujeme, má za následek likvidaci mnoha zelených přirozených ploch a vodních zdrojů. Pokud budeme takto dál pokračovat, tak naši potomci budou žít v toxickém prostředí, které je bude otravovat a narušovat zdraví. A přitom stačí málo, abychom životnímu prostředí pomohly nebo mu aspoň ulehčili práci na obnově přirozenosti.

Tady dávám pár tipů, které můžete začít praktikovat hned. Kromě toho, že tím pomůžete životnímu prostředí, tak také zlepšíte své zdraví a ještě k tomu ušetříte. :)

Jak nezatěžovat vodu a přispět k jejímu čištění:

  1. Nahraďte chemické mycí prostředky ekologickými! Bohužel, v dnešní době je ekodrogerie drahá kvůli vysoké poptávce na trhu, proto mnozí z nás radši sáhneme po levnějších chemických preparátech. Nicméně existují způsoby, kdy za mycí prostředky utratíte ještě méně než za chemické, a při tom budou 100% ekologické. Vytvořte si je sami! Když zadáte do vyhledávače na internetu výroba ekologických mycích prostředků, vyjede vám mnoho nápadů a tipů, jak si vyrobit ekodrogerii doma a za minimální náklady. To samé platí pro kosmetiku.
  2. Začněte víc dbát na své zdraví, abyste omezili braní chemických léků! Jezte více ovoce a zeleniny, choďte do přírody, zkuste se vyhýbat stresu jak jen to jde a myslete pozitivně. Naslouchejte svému tělu a mějte ho v úctě. Ano, toto čtete téměř v každém článku o zdraví, ale tyto věci opravdu lidem pomáhají udržovat se v dobré kondici. Stejně jako chemická drogerie, tak i léčiva, která z těla později vyloučíme, se vracejí do vody a bohužel, ne všechny čističky si dovedou s tímto druhem znečištění poradit. Proto je v dnešní době voda plná antibiotik, hormonů a látek, které obsahují léky jako je Ibuprofen.
  3. Kupujte věci z kvalitních materiálů! Zamyslete se, jestli opravdu potřebujete nové oblečení či jiné materiální věci. Zkuste si vybrat pečlivě to, co opravdu potřebujete, tak, aby vám to vydrželo dlouho a ne abyste příští měsíc kupovali věc znova. Ano, počáteční náklad je sice větší než když upřednostníte méně kvalitní věc, která nemá zdaleka tak velkou trvanlivost, za to z dlouhodobého hlediska tím většinou ušetříte. Jde o to, že při výrobě mnoha věcí spotřebujeme hodně energie a materiálů. Například na výrobu jednoho trika se spotřebuje kolem 2500 litrů vody! Pokud byste chtěli na toto téma nějakou inspiraci, vřele doporučuji tuto facebookovou skupinu https://www.facebook.com/groups/1796823997201577.
  4. Omezte nakupování vody v plastových lahvích! Zainvestujte si radši do kvalitního filtru, pokud můžete, nebo si, stejně jako já, najděte jiný zdroj vody. Díky tomu bude méně plastového odpadu a taky tím velmi ušetříte. Málo kdo to ví, ale cca 80% z ceny za vodu v plastové láhvi stojí balení!
  5. Neplýtvejte! Nenechávejte zbytečně téct vodu, když to není nutné. Pokud si jdete umýt ruce, tak pusťte vodu, opláchněte si ruce, vypněte ji, namydlete si ruce, pusťte vodu a ruce opláchněte. Na zalévání zahrady používejte nachytanou dešťovou vodu. Opět, kromě finanční úspory, si také uvědomíme, že voda je vzácná surovina a měli bychom si ji vážit a šetřit s ní.

To je pár rad, jak přispět k uzdravení našeho životního prostředí. Vždy je třeba začít u sebe, aby se to mohlo reflektovat na našem okolí. Jsem ráda, že i já mohu trochu přispět a udělat náš svět hezčím a zdravějším.