První jarní bylinky: část druhá-Chudobka

17.04.2021


Chudobka
(Sedmikráska obecná)

Kytička, na kterou narazíte na každém kroku téměř celoročně. Opomíjená rostlinka nemá jen účel zdobící, ale je velmi léčivá. Vyskytuje se v Evropě a Malé Asii. Svůj název Chudobka získala podle staré české pranostiky, která jí příliš nelichotí. Říká se, že: Pokud je jaro teplé a suché, kvetou chudobky bohatě, což ale věstí hladový a bídný rok s chudou úrodou. Podobně jako slunečnice je sedmikráska heliotropická, což znamená, že se její květy otáčí za sluncem.


Sedmikráska má mnoho léčivých účinků. Napomáhá při střevním kataru, průjmu, menstruačních bolestech, kašli, zánětu průdušek, astmatu, uvolňuje křeče a působí močopudně. Drcené čerstvé listy nebo nálev pomáhají hojit rány, odřeniny a napomáhají při ekzémech a vředech. Podporuje činnost jater a žlučníku. Květy sedmikrásky obsahují hořčiny, třísloviny, flavoidy, silici, sliz, saponiny, organické kyseliny, inulín, cukr, vitamin C a minerální látky (vápník, hořčík, draslík). Také působí jako silný antioxidant a posiluje přirozenou obranyschopnost.


Keltové jí uctívali jako symbol světla, neboť kvetla ve slunné části roku, od jarní do podzimní rovnodennosti.


Výluhy jsou dobré pro vnitřní i vnější ošetření těla. V kuchyni má hojné využití. Květy jsou jedlé, přidávají se stejně jako fialky do salátů. Je vhodná na výrobu sirupů, omáček nebo omelety.


Sedmikráskový sirup

Připravte si cca 500 kvítků sedmikrásky, 750ml vody, 750g třtinového cukru a 1 citron. Vodu převařte a nechte vychladnout. Po vychladnutí květy vodou zalijte a přidejte pokrájený citron (pokud není v bio kvalitě, raději oloupejte). Nechejte louhovat 24 hodin. Poté sceďte přes plátno a pořádně vymačkejte. Scezený macerát zahřejte a přidejte cukr. Nenechte sirup aby dosáhl bodu varu, jen mírně zahřejte, aby se cukr rozpustil. Nalijte do skleniček nebo lahviček, které si předem vyvařte. Na vrch kápněte trochu pálenky, aby se sirup nezkazil.


První díl seriálu zde https://zpatky-k-sobe.cms.webnode.cz/l/jarni-bylinky-cast-prvni/.