Ženské loono

02.02.2021

Ženské lůno, téma, o kterém se v dnešní době člověk dozví poměrně hodně, a za to jsem opravdu moc ráda. Propojení se s tímto kouskem mého těla na mě mělo ohromný vliv. Dovolím si říct, že mi to úplně změnilo život. 

O práci s pánevním dnem jsem se poprvé doslechla před několika lety. Ještě v dobách, než se mi naplno projevila panická porucha. Začala jsem cvičit určité sestavy z Kundalini jógy, navštěvovat kurzy Mohendžodáro a ženské jógy. Až dnes s odstupem vidím, že tenkrát jsem žila s převahou mužské energie. Když to zjednodušeně popíšu, tak jsem vše dělala navenek a na sílu. Tento způsob není špatný, zastávám názor, že není nic špatně a dobře. Jsou jen věci, které nám vyhovují a věci, které nám nevyhovují. A žít s převahou mužského principu není nic pro mě. Nicméně, z počátku jsem úplně neporozuměla filosofii pánevního dna. Cvičení, která jsem prováděla, abych se napojila na svoji ženskou linku, jsem dělala totálně v duchu mužské energie :-D. Svaly pánevního dna jsem stahovala viditelně a silně.  Každou sestavu jsem musela cvičit přesně do puntíku, jak bylo popsáno a nedej Bože, že bych ji nedocvičila do konce nebo nějaký den vynechala. Udělala jsem si z toho takovou malou osobní soutěž, kdo stáhne poševní svaly nejsilněji, nejrychleji a nejpřesněji, vyhrává! Asi ani nemusím říkat, že jsem u tohoto cvičení dlouho nevydržela.

Po pár letech a po mnoha velkých životních změnách jsem se k práci s lůnem opět vrátila. Tentokrát to ale bylo jiné. Přestala jsem cviky dělat "na sílu", ale naopak velmi jemně stahovat svaly a hodně je uvolňovat. Začala jsem provádět dechové techniky a hodně prodýchávat svůj podbřišek. Musím říct, že u žádné z technik, které jsem si v životě vyzkoušela za účelem napojení se na vlastní podstatu, jsem necítila tak velký progres za krátkou dobu. Úzkosti, se kterými jsem se v té době ještě občas setkávala úplně vymizely, začala jsem si víc věřit, lépe a rychleji se naučila uvolňovat, přestala jsem lpět na mnoha věcech, zlepšil se můj sexuální život a vztahy.

Ženy si většinu nevyřešených záležitostí, jako jsou například křivdy a potlačené emoce, ukládají především do podbřišku. Pokud tyto problémy neřešíme a jen je v sobě ukládáme, může to pro nás mít fatální následky. Za čas se mohou projevovat v podobě depresí, neplodnosti a různých nemocí jako je endometrióza nebo záněty střev. Mnoho moderních žen si v dnešní době udržuje převahu mužské energie a, bohužel, ne všechny jsme na to dlouhodobě přizpůsobené.

Způsobů, jak se naladit na pánevní dno, je mnoho. Já osobně jsem si vyzkoušela něco málo z Hormonální jógy, Kundalini jógy, ženské jógy a Mohendžodáro. Vybrala jsem si pár cviků a metod z těchto odvětví, které mi vyhovují a ty praktikuju ve chvílích, kdy cítím, že to potřebuji. 

Pokud by se některé z vás chtěly podělit o své zkušenosti, poradit se nebo si jen na dané téma popovídat, neváhejte se mi ozvat. Za prací s pánevním dnem se schovává mnoho dalších zajímavých zkušeností a pocitů, které jsem zde nezveřejnila.:-)