První jarní bylinky: část první-Fialka

08.04.2021

Většina prvních jarních bylinek, se kterými se v přírodě setkáváme nemají jen okrasný charakter. Příroda ví, že po zimě je třeba naše tělíčka pročistit a doplnit jim potřebné látky, servíruje nám tedy "až pod nos" rostlinky, které jsou plné vitaminů, minerálů a dalších výživových a detoxikačních prvků.

V tomto krátkém seriálu vás seznámím s nejznámějšími léčivými rostlinami, které určitě ve svém blízkém okolí naleznete, k čemu jsou dobré a jak je můžete využít, abyste podpořili své zdraví.


Fialka
(Violka vonná)


Domácí v Evropě, Asii a severní Africe. Po mnoho staletí byla pěstována především na výrobu parfémů. Římané přidávali fialku do vína, věřili, že pomáhá překonávat kocovinu. Violka se těšila oblibě Napoleona a královny Viktorie.

Fialka působí jako antiseptikum, projímadlo a usnadňuje vykašlávání. Obsahuje saponiny, železo, alkaloid violin, kyselinu salicylovou, vonnou silici, vosky a slizy. Z květů se připravuje výluh nebo sirup, pomáhají s bolestí hlavy, k uklidnění nervů nebo při nespavosti. Výluh z listů a kořenů pomáhá při kašli, zánětu průdušek nebo na kocovinu. V aromaterapii se pojí s léčbou vyčerpání. Ústní voda, vyrobena z fialky omezuje infekci.

Keltové ji máčeli v kozím mléce, věřili, že to pomáhá ke zvýraznění krásy. Violka vonná je díky své vůni široce využívaná pro parfémy a pleťová mléka, vody a tonika.

Květy jsou jedlé a můžeme je přidávat do salátů. Často se také kandují a používají ke zdobení dortů a jiných cukrovinek. Z fialky lze dělat výluhy či sirupy.

Při předávkování způsobuje nevolnost a zvracení.


Vonný fialkový olej pro pěstění a na zklidnění pokožky spálené sluncem

Nasbíráme si hrst fialek v době jejich největší vůně, nejlépe brzy ráno, a necháme je oschnout, nesmějí být mokré. Do ¼ litru mandlového oleje přidáme 1 hrst fialkových květů a necháme vylouhovat 3 dny v dobře uzavřené lahvičce z tmavého skla. Potom scedíme, květy vymačkáme přes silonovou punčochu a přefiltrujeme přes papírový kávový filtr. Uchováváme v dobře uzavřených malých lahvičkách z tmavého skla. Vonný olej se vtírá do pokožky podle potřeby.