Očista do čista

Za chvíli tu máme jaro a mnozí z nás tento čas využívají nejen k úklidu svého okolí, ale také své tělesné schránky. Díky internetu máme v dnešní době k dispozici nespočet informací o tom, jak očistit své tělo od škodlivých látek. Jedná se například o užívání různých doplňků stravy, pití ovocných a zeleninových šťáv nebo držení několikadenní hladovky.
Kvůli problémům se zažíváním a častým zánětům ve střevech jsem vyzkoušela mnoho očistných kůr. Bohužel, žádná mi nevyhovovala natolik, abych ji opět zopakovala. Půst jsem vydržela držet maximálně den a výsledek nebyl nijak velkolepý, pití šťáv mi také nevyhovovalo a různé doplňky stravy sice na okamžik zabraly, ale přesto jsem cítila, že tělo si potřebuje odpočinout od neustálého příjmu potravy a pořádně se pročistit. Ale jak to udělat, když na psychické úrovni nevydržím bez jídla déle než jeden den? No, a před dvěma lety prásk, jako blesk z čistého nebe se mi do cesty připletla technika, která je rychlá, efektivní a bez hladovění. Objevila jsem, pro sebe, ideální detoxikační způsob, který aplikuji v průměru 3x do roka a nedělá mi to vůbec žádné problémy. Ráda bych vám představila jógovou očistu trávicí soustavy s krkolomným názvem ŠANKHAPRAKŠALÁNA.
Zpočátku mi chvíli trvalo, než jsem se odhodlala tuto techniku doopravdy vyzkoušet. Způsob, jakým se Šankhaprakšalána provozuje, není úplně přitažlivý pro všechny. Je trochu komplikovanější než pití šťáv či držení hladovky a může obnášet i určitá rizika, pokud se bere na lehkou váhu. Když ji stručně popíšu, jedná se o pití vlažné osolené vody ve velkém množství a provádění cviků v určitém pořadí, aby se otevřel sifon a voda byla vyloučena tlustým střevem. Ideálně by se voda měla pít tak dlouho, dokud nebude vylučována stejně čistá, jako byla požita, tedy bez kousků stolice. Po ukončení by se nejdřív půl hodiny a nejpozději hodinu od vypití poslední skleničky, měla sníst rozvařená rýže (nejlépe Basmati) omaštěná velkým množstvím másla. Ta přeruší sifon a zamezí případným srůstům střevní stěny, které můžou nastat, pokud je střevo umyto od nečistot a ponecháno dlouhou dobu bez další potravy. Dalších 24 hodin by se nemělo konzumovat nic kyselého (kefír, citrusy, apod.), maso, cukr, alkohol a kofein. Tato očista by se neměla provádět, pokud právě marodíte, a to především s trávicím systémem.
Zhruba nějak tak popisuje postup Šankhaprakšalány odborná literatura. A nyní bych se s vámi chtěla podělit o své vlastní zkušenosti. Ráda bych zde uvedla, že následující text není odborná rada, jak detoxikaci provádět. Jedná se čistě o mé vlastní zkušenosti a způsoby, které mi vyhovují, ale to neznamená, že to může vyhovovat i ostatním. Pokud se rozhodnete pro tuto očistu, řádně si nejprve nastudujte postupy z odborné literatury, například z knih od André Van Lisebetha, ze kterých jsem čerpala i já nebo se poraďte se svým ošetřujícím lékařem, zda je pro vás tato technika vhodná.
A je to tady, prvně jsem se pro uskutečnění této očisty rozhodla v období, kdy jsem po porodu trpěla panickou poruchou a měla problémy s trávením. Dceru jsem kvůli těmto komplikacím musela přestat kojit už v půl roce. Na druhou stranu jsem "díky tomu" mohla zkusit v léčbě i takové věci, které bych se s kojením neodvážila udělat, i když si myslím, že zrovna tato technika by nemusela mít na kojení žádný vliv. Poprvé jsem Šankhaprakšalánu provedla přesně podle návodu. Začala jsem pít sklenice správně osolené převařené vody, prováděla jsem cviky přesně popořadě a během chvíle se dostavil kýžený výsledek a začalo vylučování. Techniku jsem však napoprvé neukončila ve chvíli, kdy voda vycházela ven tak čistá jako když jsem jí požila. Ač si člověk říká, že technika nevypadá náročně, odstraníte ze svých útrob jak veškeré látky škodlivé, tak ale i ty prospěšné. Tělo nemá z čeho brát a začne být vyčerpané, dalo by se to trochu přirovnat ke střevní chřipce. Celá očista trvá v průměru hodinu a půl, ale doporučuji se ještě pár hodin od poslední vypité skleničky nevzdalovat od toalety, protože ještě většinou nějakou dobu doznívá ;-). Půl hodinu od ukončení očisty jsem snědla řádně omaštěnou rýži máslem a odpadla. Nicméně, ještě ten večer se začali dostavovat první příznivé účinky. Měla jsem pocit čistější pleti, svěžího dechu, břicho nebylo nafouklé a mysl bystřejší. Takhle rychlý výsledek, který vydržel opravdu dlouho, jsem nečekala.
Když jsem se s touto metodou blíže seznámila, začala jsem si ji upravovat tak, aby mi plně vyhovovala. Nejprve jsem zjistila, že k otevření sifonu není zapotřebí dělat speciální cviky, které mě docela vysilovaly. Stačí, když vypiji najednou velké množství osolené vody, samozřejmě takové, abych vodu v sobě udržela a nevyzvracela dřív, než se aktivuje sifon. Neříkám, že jen sedím a piji vodu, trochu se pohybuji a dělám určité cviky, ale ne v tak velké míře, pořadí a přesném množství, jak se doporučuje. Vlastně by se dalo říct, že praktikuji něco jako břišní tance :-D. Před očistou vypiju skleničku čisté pramenité vody, abych se zavodnila, protože při vylučování dochází k lehké dehydrataci a napít se můžete až s prvním jídlem, jinak by se neuzavřel sifon. Před ukončením vypiju skleničku slabého vlažného odvaru z heřmánku, který je protizánětlivý. S prvním jídlem sním i probiotika, které pak beru dalších 24 hodin s každým jídlem. Je to z toho důvodu, že z těla jsou odstraněny jak toxické látky, tak látky prospěšné, které je třeba nabrat zpátky. Jakmile je možné konzumovat kyselé potraviny, zavedu do jídelníčku jablečný kvasný ocet, kysané zelí a kysané mléčné výrobky, které jsou bohatým zdrojem probiotik. Upřednostňuji přijímat prospěšné látky přirozeně a ne prostřednictvím doplňků stravy, ačkoliv někdy není jiná možnost. A poslední věc, kterou jsem si přizpůsobila k obrazu svému je to, že, ač to literatura nedoporučuje, občas detox provádím, i když jsem nemocná. Jedná se většinou o nachlazení nebo virózu, a musím říct, že mi to velmi pomáhá při léčbě. Ráda bych ještě dodala, že, v tomto případě, nedělám kompletní očistu a nejdu úplně "dočista". Spíš je to pro mě způsob, jak odlehčit tělu a pomoct mu s vypořádáním se nemoci.
Šankhaprakšalána je úžasný způsob, jak během krátké doby a bez dlouhého hladovění "propláchnout" svoji tělesnou schránku. Je daleko účinnější než klystýr, který čistí jen část tlustého střeva a zastávám názor, že je daleko bezpečnější než hydrocolon terapie. Pokud vás zajímají bližší informace, již výše jsem doporučila autora, který o této metodě píše a dále doporučuji rozhovor s Ádou Innemanem, který v první části videa mluví o praktikování této techniky https://www.youtube.com/watch?v=FGczDll3YiA.
