Bylinková zubní pasta

05.01.2022

Je to už rok, co jsme se přestěhovali do starého baráčku na malé vesnici v blízkosti Železných hor. Postupně jsme ho začali rekonstruovat a čím víc vrtáme do hloubky, tím víc zjišťujeme, kolik práce nás tu ještě čeká. Nyní jsme ve fázi koupelna. Zjistili jsme, že bývalý majitel měl z umyvadel odtok jen do povrchové kanalizace. Toto byl pro mě jeden z hlavních důvodů (ale nebyl jediný), proč se na 100% pustit do vlastnoručně vyrobené, ekologické kosmetiky a drogerie, ve které hrají prim především bylinky.  

A zde předkládám jeden z prvních počinů, co se ekologické drogerie týče, recept na domácí bylinnou pastu na zuby.

Ingredience:

Hřebíček

Nerafinovaná mořská nebo Himalajská sůl

Sušená šalvěj

Sušená máta

Všechny ingredience v libovolném poměru rozdrtíme na prášek v mixéru na koření nebo hmoždíři. Doporučuji menší podíl hřebíčku a naopak jednou tolik větší podíl soli oproti ostatním přísadám. Například 2 polévkové lžíce soli, 1 pl šalvěje, 1 pl máty a 1/2 pl hřebíčku. Ale zkoušejte a řiďte se podle toho, co vám nejvíce vyhovuje. 

Prášek naneste v tenké vrstvě na kartáček a můžete začít čistit. Je třeba si zvyknout na jinou konzistenci než jsou pěnové pasty na zuby. Máta osvěží dech, šalvěj a hřebíček ústa hezky vydezinfikují (máte-li bolesti zubů či dásní, hřebíček má také analgetické schopnosti) a sůl mechanicky odstraní plak ze zubní skloviny. 

I když jsem již pár let uživatelem výhradně ekologické drogerie (a kanalizaci napravujeme :-D), poslední dobou mám potřebu zbavit se co nejvíce toxinů ve svém okolí a táhne mě to k produktům, které nemusely před použitím projít žádným chemickým procesem. ;-)